Pretstavuvanje

Pretstavuvanje

Postod ziko. » 10 Jul 2013, 21:07

Zdravo do site clenovi na forumov , jas sum Vlatko a inaku go koristam avatarskoto ime ziko bidejki pri registracija imeto veke bese zafateno.
Dosega ne sum ucestvuval aktivno na forumov no zatoa redovno gi pratam site aktivni temi na forumot i voedno se educiram bidejki so pticarstvo se bavam 2-3 godini i se smetam za mlad pticar so nekoe bazicno iskustvo.

Inaku sum zaljuben vo seta fauna na evropa a vo moite kafezi najcesto moze da se najdat stiglici, po nekoja zimovka i kanarii. Bidejki pred nekoe vvreme se preseliv so stan i morav da gi prefrlam pticite nadvor od stanot zaedno so mojot bratuce napravivme edna voliera vo koja bukvalno gi pustiv site ptici koi gi imav. Taka vo nejze ke najdete dva para kanarinci, eden par stiglici iedna zimovka.
Ovaa sezona mi bese ispolneta so uspeh bidejki uspeav da gi spremam stiglicite da se izvedat megjutoa od 4 izvedeni ostana samo edno bilbilce , isto taka izgubiv uste edna kanarinka koja uspeshno ja zapocna sezonata na parenje i vedenje.
Vo idnina za site problemi so koi ke se soocam ke pobaram sovet od vas bidejki ocigledno kako mlad pticar pravam greski koi se nadevam ke gi voocam i ispravam.

Pozdrav


SlikaSlikaSlika
ziko.
 
Postovi: 6
Godina: 42
Pridružio se: 03 Jan 2010, 13:53
Lokacija: Skopje

Re: Pretstavuvanje

Postod admin » 10 Jul 2013, 22:54

Dobro ni dojde Vlatko na forumov, kako Administrator mora da te pohfalam za tvoeto ubavo i korektno prestavuvanje.
Od tvoeto prestavuvanje i ptičarskiot staž koj go poseduvaš moram da ti kažam deka imaš preskočeno nekolku stepenici koga kažuvaš deka si uspeal da odgledaš makar i edno bilbilče.
Toa e golem uspeh i ovoj komentar prihvatigo vo pozetivna konotacija.
Bidi siguren deka site nie vo ptičarstvoto se učime vo tekot na celiot život i nema takov koj se znae i umee.
Vo idnina slobodno postavuvaj prašanja od site temi koj te interesiraat i bidi siguren deka ke dobieš pravilni odgovori bideejki na ovoj forum ima mnogu dobri i iskusni ptičari.

Pozdrav od Administratorot :big_boss:
Korisnikov avatar
admin
Site Admin
 
Postovi: 727
Pridružio se: 29 Sep 2009, 03:56

Re: Pretstavuvanje

Postod ziko. » 12 Jul 2013, 01:05

Blgodaram admin, se nadevam deka ke osoznaam mnogu raboti povrzani so odgleduvanjeto na pticite bidejki imam golema ljubov kon pticarstvoto megjutoa nemam uslovi toa da go pravam vo golem broj.
Sepak moram da kazam deka redovno gi sledam vasite temi i vo komunikacija so lugje koi cuvaat istorodni ptici uspeav da spremam eden par. Vo spremanjeto ne sum koristel hormoni kako sto slusam deka nekoi imaat nabaveno od stranstvo tuku uste od fevruari pocnav pokraj normlnta ishrana da im davam rteno seme, brasnarski crvi i na prolet mlecka. Za pticite mozam da kazam deka zenkata e cuvana 3 godini vo kafez i e mnogu mirna, a mazjakot e faten lani i cuvam nepolna godina.


Pozdrav
ziko.
 
Postovi: 6
Godina: 42
Pridružio se: 03 Jan 2010, 13:53
Lokacija: Skopje


Povratak na PRETSTAVUVANJE..................PREDSTAVLJANJE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost