Pretstavuvanje

Pretstavuvanje

Postod Dime-DzIGI » 20 Okt 2011, 19:19

Jas sum Dimitar Todorovski od Skopje, Cento. So ptici peaci imam pocnato od pred 1.5godina i sega za sega nemam nekoj poseriozen uspeh na odgleduvanjeto seuste nemam izvedeno nisto od ednostavna pricina sto zemav losi pilinja i ne bev mnogu upaten vo toa, no ovaa godina rabotam seriozno na toa imam zemeno dobri kanarinci i mnogu se spramam kako teoretski taka i prakticno im blagodaram na postarite pticari sto ne se stedat vo sovetite. Ima okolu 10 kanarinci (lipohrom zolti, ahat, i neintenzivni crveni), no vo plan sum da zacuvam samo lipohromni zolti, lipohrom beli, i misovi i da odam strikno na pesna i bastardiranje, imam 6 biljbilja (2 zenki i 4 maski mnogu ubavi stari po 2 godini site mitareni po 2-3 pati vo kafez), 1 kring najverojatno zenka i 1 cajzla maska... Do sega imam cuvano papagali imav kralski aleksandar, nimfi... Ova bi bilo moeto malo pretstavuvanje, pozdrav do site clenovi perduvari, mnogu nauciv od ovoj forum, i mnogu cesto sum na nego... Pozdrav
Dime-DzIGI
 

Re: Pretstavuvanje

Postod @ALEKSANDAR@ » 20 Okt 2011, 20:18

Dobre ni dojde na forum Dime-DzIGI
@ALEKSANDAR@
 

Re: Pretstavuvanje

Postod admin » 20 Okt 2011, 20:22

Kako Administrator prvo sakam Dime da ti poželam dobedojde na forumov, se nadevam deka ke naideš na dobri prijateli koj ke ti pomognat vo oformuvanje na pogolemo znaenje vo ornitologijata.

Pozdrav Admin :big_boss:
Korisnikov avatar
admin
Site Admin
 
Postovi: 727
Pridružio se: 29 Sep 2009, 03:56

Re: Pretstavuvanje

Postod koki-baba » 20 Okt 2011, 23:39

Dobro dojde Dime :thank_you:
BABA
Korisnikov avatar
koki-baba
 
Postovi: 552
Godina: 46
Pridružio se: 19 Nov 2009, 02:36
Lokacija: R.Makedonija-Skopje

Re: Pretstavuvanje

Postod tipler » 21 Okt 2011, 06:28

Pozdrav Dime dobro dojde konecno nekoj i do Cento pomisliv nema pticari
Korisnikov avatar
tipler
 
Postovi: 99
Godina: 50
Pridružio se: 08 Dec 2010, 09:20
Lokacija: macedonija

Re: Pretstavuvanje

Postod Vasko-St » 21 Okt 2011, 09:32

Pozdrav Dime. Dobredojde na forumot. Navistina si odbral mesto kade mozes mnogu da naucis za pticite, bidejki ovde ima dosta iskusni pticari koi imaat zelba da pomognat. Od mene samo edna napomena. Vo tvoeto prestavuvanje procitav deka si se odluci za pesnata kaj kanarincite vo preden plan, a od druga strana spomenuvas deka imas kanarinci za boja ( lipohromi ) koi kako i site kanarinci imat svoja pesna no prvenstveno se odgleduvaat poradi bojata na perduvite. Ovde na forumot ke vidis i ke procitas deka postojat posebni rasi na kanarinci za pesna.Sepak odgleduvanjeto e po tvoj vkus pa mozes da kombiniras kako ti odgovara. Pozdrav i mnogu sreka vo odgleduvanjeto.
Vasko-St
 
Postovi: 132
Godina: 50
Pridružio se: 22 Maj 2011, 22:17
Lokacija: Stip

Ucam

Postod Dime-DzIGI » 21 Okt 2011, 15:16

Da imav do skoro vo boja i znam deka tie ne se za pesna imam ostanato uste 2-3 zenki no ke dojdat ke gi zemat denovive i ke ostavam edna za bastriranje sakam da probam, zacuvav brasnari, se nauciv da rtam seminja, imam posadeno za biljbiljite bosilok vo Palanka i sto e najbitno imam ubav trnar pa ke vidime.
Sega za pesna imam 3 zenki slavujari zemeni od cicko Dule od Lisice odlicni pilinja, i eden maski od eden decko od Cento od istata taa krvna linija normalno ne se vo krvno srodstvo...
Sakam da znam od kaj mozam da najdam Mis i Beli kanarinci?... Pozdrav
Dime-DzIGI
 

Re: Pretstavuvanje

Postod belka » 21 Okt 2011, 23:27

dobro dojde dzigi..
Korisnikov avatar
belka
 
Postovi: 282
Godina: 45
Pridružio se: 18 Jun 2010, 11:18
Lokacija: skopje

Re: Pretstavuvanje

Postod saso78 » 22 Okt 2011, 21:54

DzIGI,dobre dojde na forumov...


tipler i jas sum od Cento :)


.
ZASEKOGAS TRNAN
Korisnikov avatar
saso78
 
Postovi: 626
Godina: 45
Pridružio se: 04 Okt 2009, 02:20
Lokacija: MAKEDONIJA

Re: Pretstavuvanje

Postod tipler » 23 Okt 2011, 08:18

moe izvinuvanje pozdrav
Korisnikov avatar
tipler
 
Postovi: 99
Godina: 50
Pridružio se: 08 Dec 2010, 09:20
Lokacija: macedonija


Povratak na PRETSTAVUVANJE..................PREDSTAVLJANJE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju

cron